Šungit je drahokam, o jehož existenci se dozvídá čím dál více lidí. Jeho největší naleziště jsou v Rusku, odtud také pochází jeho samotný název. Někteří milovníci drahokamů na nich obdivují zejména překrásné syté barvy, a jakmile se setkají s černým Šungitem, začnou jím v neznalosti jeho vzácné struktury opovrhovat. Co je na něm tak výjimečného, a proč si jej pořídit do své sbírky?
Nenechte se zmást černou barvou
Fulleren – takto se nazývá velmi neobvyklá forma uhlíku, která není krystalická, a je zároveň nesmírně odolná vůči působení okolního prostředí. Šungit je zřejmě produktem drobných řas, jejichž stáří je odhadováno na dvě miliardy let.
Dokáže čistit vodu – šungitové úlomky se s úspěchem využívají pro filtraci vody, aby jí zbavily nežádoucích toxických látek. Bývají součástí některých filtračních patron i v kuchyňských konvicích.
Obohacuje tekutinu o některé prvky – v Šungitech se může vyskytovat obrovské množství prvků Mendělejevovy periodické soustavy, v některých zdrojích se uvádí, že to může být až polovina všech chemických prvků v přírodě.